Як вибрати глюкометр


Глюкометр – це переносний прилад для вимірювання рівня цукру (глюкози) в крові, що дозволяє провести аналіз в домашніх умовах. Апарат визначає кількість глюкози в рідких середовищах організму і необхідний будь-якій людині, яка страждає на цукровий діабет. В комплект з ним зазвичай входять тест-смужки, пристрою для проколювання пальця (одноразові ланцети), іноді спеціальні насадки, що дозволяють отримувати кров з інших частин тіла, а також шприц-ручки для введення інсуліну. пропоную глюкометры

Типи глюкометрів:

Фотометричні. Вважаються «вчорашнім днем» медичної техніки, так як в основі їх роботи лежить фарбування тест-смужки під впливом глюкози. Реагенти, що змінюють колір, сильно схильні до дії зовнішніх чинників. Крім того, оцінка результату залежить від сприйняття отриманого відтінку самим пацієнтом. Допустивши помилку при розшифровці цих свідчень, він невірно дозує ліки.
Електрохімічні. Це сучасні глюкометри «нового покоління», самостійно видають результат відповідно до рівня електричного струму, що виділяється внаслідок окислення глюкози на тест-смужці. Похибка таких апаратів невелика, вони практично настільки ж точні, як і їх лабораторні побратими в поліклініках.
Заглянемо в майбутнє

Пацієнти з цукровим діабетом можуть розраховувати на те, що в осяжному майбутньому з’являться абсолютно нові глюкометри, які не потребують постійного проколювання пальця і кровопускання. Наприклад, так звані «романівські безконтактні апарати, що знаходяться на розробці у США, використовують принцип спектрометрії і сканують шкіру долоні лазером.

Українські вчені, у свою чергу, запропонували глюкометр на інфрачервоному випромінюванні. Він кріпиться на мочку вуха, вміє «зв’язуватися» з лікуючим лікарем та здійснювати моніторинг рівня глюкози протягом кількох годин. Право на виготовлення даного неінвазивного приладу вже закуплено російською компанією. Зрозуміло, ціна описаних новинок буде на порядок вище, ніж у звичних моделей, але, в кінцевому рахунку, всі витрати окупляться, адже єдиним витратним матеріалом стануть батарейки.

Чи впливає тип діабету на вибір глюкометра?

Певною мірою – так, впливає. Люди з цукровим діабетом 1 типу (ЦД 1, інсулінозалежний діабет) змушені проводити аналіз крові в середньому по 3-4 рази в день, щоб правильно підбирати дози інсуліну. Відповідно, їм потрібна величезна кількість одноразових ланцетів і тест-смужок, які, як правило, унікальні для конкретного апарату. Вибирати таким пацієнтом рекомендується той прилад, витратні матеріали до якого доступніше і дешевше.

Інсулінонезалежний діабет (цукровий діабет 2 типу, ЦД 2) не вимагає настільки частих вимірювань рівня глюкози в крові, зате може викликати необхідність контролю загального холестерину або тригліцеридів. Для цих цілей хворому можуть порадити придбати особливий апарат (персональний біохімічний аналізатор), здатний виконувати відповідні аналізи.

Поради щодо вибору глюкометра або на які параметри слід звертати увагу

Основні витратні матеріали сучасного глюкометра – одноразові тест-смужки та ланцети. Саме їх вартість відіграє провідну роль при виборі апарату, який ви, в свою чергу, купуєте лише раз. Ланцети – це стерильні сталеві голки різного діаметра з утримувачем (найтонші – 0,3 мм). В упаковках, в середньому, по 200 ланцетів, причому багато виробників роблять індивідуальні голки для свого апарату. Тест-смужки унікальні практично в усіх випадках. У зв’язку з цим перед вибором глюкометра підрахуйте, скільки приблизно раз в день/тиждень/місяць вам доведеться проводити аналіз крові відповідно до рекомендацій лікуючого лікаря. Отримана цифра покаже, яку кількість витратних матеріалів ви будете витрачати за означений період часу. Якщо контроль рівня глюкози потрібно від випадку до випадку (при ЦД 2), то можна купити імпортний прилад з дорогими «комплектуючими», а якщо вимірювання планується проводити по 5 раз в день (при ЦД 1), то набагато вигідніше придбати вітчизняний апарат з більш доступними і дешевими тест-смужками і ланцетами.
Тара для тест-смужок теж буває різною. У середньому, вона містить 50-75 тест-смужок, але вони можуть бути в індивідуальній упаковці, або в загальній банці. Для тих, хто робить аналіз часто, відмінно підійде велика банка, так як термін придатності, який обчислюється з моменту її розкриття, завершиться не раніше, ніж самі смужки. Якщо ж аналіз потрібен рідко, то вигідніше тести в індивідуальних пакетах – вони можуть зберігатися тривалий час.
Точність вимірювань. Як ні сумно, але все глюкометри мають невелику похибку. Однак для більшості сучасних приладів допустима розбіжність з лабораторним методом дослідження не повинне перевищувати 20%, а коефіцієнт кореляції між даними приладу і лабораторним результатом при цьому має бути не нижче 0,95. Читайте інструкцію – в ній вказані конкретні цифри для кожної моделі.
Габарити приладу. Цей параметр важливий для тих, хто веде особливо активний спосіб життя або постійно працює, в результаті чого змушений носити пристрій з собою. В аптеці можна підібрати чудові «міні-варіанти».
Обсяг необхідної для аналізу краплі крові – характеристика, важлива при купівлі глюкометра для дітей або літніх пацієнтів. Мінімальна доза, необхідна для проведення вимірювань: 0,3-0,6 мкл. Для її отримання потрібно мінімальна глибина проколу шкіри, що знижує больові відчуття і прискорює загоєння ранки.
Вимірювані параметри. Це може бути тільки рівень глюкози або глюкози і кетонових тіл в крові. Самі «наворочені» прилади американського і японського виробництва здатні одночасно вимірювати рівень холестерину, лактатов, тригліцеридів і глюкози. Їх вартість досить висока (9-10 тисяч рублів).
Час проведення вимірювань (швидкість роботи). У середньому, коливається в сучасних приладах від 5 до 10 с і не впливає на точність отриманих даних.
Пам’ять (обсяг запам’ятовується інформації) і статистика важливі функції апарату, якщо ви ведете щоденник самоконтролю вимірювань. Сьогодні доступні глюкометри, здатні зберігати в пам’яті до 500 останніх результатів аналізів, а також підраховувати середній рівень глюкози в крові за певний (наприклад, 50 або 90) днів.
Зв’язок з комп’ютером – далеко не самий обов’язковий параметр для глюкометра. Між тим, якщо ви з комп’ютером «на ти», то цілком можете придбати апарат зі спеціальним кабелем. Він дозволить вам вести електронні щоденники самоконтролю і використовувати велику кількість програм-аналітиків, які допоможуть вашому лікарю підібрати (згідно з отриманими даними) більш ефективні методи лікування.
Тип батареї. Найкраще зупиняти свій вибір на приладах, здатних працювати від стандартних батарейок типу ААА (мізинчикові), так як подібні джерела живлення завжди можна швидко придбати і замінити. Апарати з індивідуальними, унікальними батарейками в цьому відношенні не дуже надійні.
Звертайте увагу на якість матеріалів, з яких виготовлений прилад, розмір екрана, цифр і характер зображення. Хворим з поганим зором і зовсім слід вибирати моделі з наявністю голосового оповіщення (такий глюкометр керує діями пацієнта за процедурою вимірювання і проговорює результати).
Пам’ятайте: ідеальних глюкометрів не буває. Є ті, які володіють оптимальним для вас набором корисних характеристик.