Як правильно зібрати насіння кабачків

neskolko_kabachkov
Вибір насіння у продажу вражає своєю різноманітністю. Але не менше він вражає дорожнечею і невисоким відсотком схожості. Простіше і надійніше зібрати насіння кабачків на власній ділянці і самостійно укласти їх зберігатися до наступного сезону. Як зробити це за всіма правилами «садової науки»Пропоную почитати статья о семенах .

Особливості вирощування кабачків

Кабачок – перекрестноопиляємих однорічна холодостійка і посухостійка культура сімейства гарбузових, вирощування якої не представляє особливої праці. Щоб зібрати якісне насіння, важливо посадити поруч з насіннєвими примірниками рослини того ж сорту, щоб уникнути появи гібридів.

Гібридні примірники для збору насіння використовувати не варто.

Просторова ізоляція повинна бути надійною. В умовах домашнього городу – від 20 до 150 м. Також можна використовувати штучне запилення. Для цього з чоловічого (тычиночного) квітки перенести пилок пензликом на жіночий. У розрахунку 1 чоловічий примірник на 2-3 жіночих. Тичинкові квітка росте на прямому черешку, на підставі жіночого чітко видно зачатки плода.

 

Для поліпшення опыляемости під час цвітіння рослина можна обприскати цукровим розчином – на 1л гарячої води 100 г цукрового піску і 2 г борної кислоти. Або розвісити баночки з медовою сумішшю – розмішати на склянку 1 чайну ложку води.

У чому перевага насіння, зібраних з власного городу? Вони беруться від рослин, які вже пройшли життєвий цикл саме в таких умовах клімату, грунту і господарського впливу, які чекають нових посадок. Тому кабачки з «сімейних» насіння зійде дружніше і виростуть краще. Крім того, для збору садівник завжди може вибрати найкраще рослина, без дефектів і шкідників.

Як вибрати насіннєві плоди?

Період росту кабачків, з яких планується здійснити збір насіння, близько чотирьох місяців. На подібні цілі залишають не менше 3-5 посадок. Щоб кабачки росли швидше – на фазі утворення бутонів прищипують основний стебло. Плоди, з яких можна зібрати насіння, оформляються зазвичай по закінченні другого місяця з моменту утворення зав’язей.

Вибирають розвинуті, з яскраво вираженим зовнішнім виглядом властивим певному сорту, плоди, не більше двох на рослині. Збирають здорові, красиві кабачки з типовою формою і забарвленням. Щоб їх зростання йшло краще – в 1,5-2 рази зменшують дозу азотних добрив у підживлення для насіннєвих рослин.

Збір насіння

Насіннєві кабачки збирають із сухих рослин. Щоб бути впевненим, що плід готовий для зняття – потрібно провести по ньому нігтем. Якщо шкіра стверділа настільки, що сліду на ній не залишається – значить можна знімати. Колір повинен придбати помаранчеву, інтенсивну кремову або жовте забарвлення.

Після зняття кабачки на 15-20 днів кладуть для дозрівання в сухе приміщення з хорошою вентиляцією. Якщо збирали через півтора місяці після утворення зав’язей або дещо пізніше – плоди дозарюють 30-50 днів, якщо збір проходив через 50-60 діб – дозрівають 20-30 днів.

Якщо заготовити насіння з недоспевших кабачків – при посадці вони зійдуть погано. Тому небажано поспішати їх збирати.

 

 

 

Кабачки ріжуть навпіл і акуратно руками збирають насіння. З одного плоду можна отримати 20-40 р. Їх не варто мити і не можна зброджувати. Насіння при гарній погоді розкладають на склі, кераміці або папері (можна на металі) під відкритим небом, але без сонця. У разі опадів – під навісом. Добре просушують, особливо ті, які планується зберігати в закритих ємностях.

Насіння не можна перегрівати або довго тримати вологими, інакше вони втратять схожість!

Багато фахівці «городніх справ» дають пораду – насіння краще зібрати в домашніх умовах, взимку, коли кабачки повною мірою дозріють в умовах теплого зберігання при кімнатній температурі.

Заготівля насіння з власного городу може бути щорічною, але зберігати їх краще по кілька років для «консервації» сорти при небажаному переопылении або поганої погоди.

Умови зберігання

Коли насіння остаточно підсохнуть – їх збирають для подальшого зберігання в мішечки з полотняної тканини, паперові пакети або скляні банки. Пакетики з паперу проколюють голкою в декількох місцях, щоб поліпшити надходження повітря. У тару зі скла можна збирати тільки добре просушені насіння. На упаковці варто написати назву культури, сорт і рік збору, щоб згодом було легше орієнтуватися.

Вологе насіння зберігати не можна. Вони швидко розігріваються, покриваються цвіллю і псуються.

Оптимальна температура збереження – 10-15 градусів вище нуля. Відсутність різких перепадів температури і вологості. Остання не повинна бути вище 9% (хоча краще всього 7%).

При гарній просушування, в герметичній упаковці з скла або поліетилену, укладанні в холодильнику або льосі зберігають схожість до 8 років. Найбільш продуктивні насіння двох трирічного терміну «витримки».

Перевірка перед посадкою

Навіть при правильному зборі і зберіганні насіння кабачка перед посадкою необхідно перевірити. Можна скористатися наступним способом:

Тирсу тричі обробити окропом з інтервалом у півгодини. Засипати в невеликі ємності. З проміжками 1-1,5 см між собою і відстанню в 2-3 см в ряду висадити насіння. Засипати тирсою і щільно утрамбувати (щоб з’явилися сім’ядолі, а не корінці). Забезпечити температуру в 23-27 градусів тепла. Прорахувати скільки примірників з десятка проросте. Такий і буде їх схожість. Наприклад, якщо з 10 штук проростає 9, відсоток схожості вважається – 90%.

Швидке поява паростків над поверхнею буде означати, що у них достатньо енергії і життєвої сили. А значить – можна розраховувати на здорові сходи і відмінний урожай.

Збір насіння кабачків з власного городу – справа однозначно вигідне, причому не стільки для продажу, скільки заради виведення якісного сорту, районованого під певну місцевість. Можливість отримання цінного продукту, що володіє дієтичними властивостями, містить вітаміни, легкі вуглеводи, «аскорбінку» і достатня кількість інших корисних речовин коштує того, щоб витратити певні зусилля на вирощування, збирання і якісне збереження насіння кабачка.