Молекулярно-генетичні дослідження

Молекулярно-генетичні дослідження дозволяють виявляти порушення в окремих генах (мутації). У клінічній практиці зазвичай аналізуються найбільш поширені мутації. Для проведення таких досліджень необхідно виділити ДНК (дезоксирибонуклеиновую кислоту). ДНК може бути виділена з різного біологічного матеріалу: крові, епітелію з внутрішньої поверхні щоки (букального епітелію) або інших клітин. Вона однакова у всіх клітинах людини і залишається незмінною протягом усього життя. Тому багато молекулярно-генетичні дослідження необхідно пройти лише раз у житті.Хочу порекомендувати medexpertnn.ru

Основною областю молекулярно-генетичних досліджень, що виконуються у ARTMedGroup, є репродуктивна генетика. Нижче наводиться коротка інформація про молекулярно-генетичних дослідженнях ARTMedGroup.

Встановлення біологічного споріднення з ДНК і преимплантационная діагностика генних хвороб відносяться до молекулярно-генетичних досліджень, але мають ряд особливостей, у тому числі організаційних, тому розглянуті в окремих розділах.

Аналіз мікроделецій Y-хромосоми (AZF)

Гени, що входять до складу AZF-регіону Y-хромосоми, відповідальні за сперматогенез. Втрата цих генів (мікроделеції Y-хромосоми) призводить до порушення утворення і дозрівання сперматозоїдів. Тому цей аналіз показаний всім чоловікам з азооспермія (відсутністю сперматозоїдів) і важкої олигозооспермией (при концентрації сперматозоїдів менше 5 млн/мл). Проведення дослідження необхідно для вибору тактики лікування безпліддя для пацієнтів з азооспермія та олигозооспермией.

Регіон AZF поділяється на ділянки AZFa, AZFb, AZFc. Для виявлення порушень в структурі кожної ділянки застосовується декілька локусів ДНК. Клінічне значення мікроделецій Y-хромосоми розрізняється в залежності від того, який з ділянок залучений в микроделецию.

AZF-аналіз в ARTMedGroup включає аналіз 11-ти локусів Y-хромосоми: 4 локусу AZFa — sY82, sY84, sY86, sY182; 3 локусу AZFb — sY117, sY127, sY143; 4 локусу AZFс — sY147, sY158, sY254, sY255. Додатково аналіз включає гени SRY, AMG як контролів.

ДНК-діагностика муковісцидозу (ген та cftr)molgen_2.jpg

Муковісцидоз — одне з найбільш часто зустрічаються важких спадкових захворювань. Воно характеризується ранньою інвалідизацією, тяжким ураженням бронхолегеневої системи і шлунково-кишкового тракту, високою смертністю в дитячому віці. Причиною захворювання служать мутації гена трансмембранного регулятора муковісцидозу (та cftr), які дитина успадковує від обох батьків. За оцінками фахівців, носієм мутації є кожен 30-й чоловік. Носійство мутацій у чоловіка може бути причиною зниження фертильності і навіть призводити до відсутності сім’явивідних проток. Це проявляється відсутністю сперматозоїдів в еякуляті.

Аналіз мутацій гена муковісцидозу проводиться всім запланованим донорам яйцеклітин і сперматозоїдів, рекомендований усім подружнім парам при плануванні вагітності, особливо у випадку чоловічого безпліддя. Проведення дослідження необхідно в сімейних випадках муковісцидозу.

ДНК-діагностика муковісцидозу в ARTMedGroup включає кілька різновидів дослідження гена та cftr залежно від кількості досліджуваних мутацій:

16 мутацій гена та cftr досліджується в більшості випадків, зокрема при чоловічому безплідді: delF508, delI507, 1677delTA, del21kb, 394delTT, 2143delT, 2184insA, W1282X, N1303K, R117H, L138ins, G542X, G551D(R553X), R334W, R347P і IVS8AS 5T.
32 мутації гена та cftr досліджуються у випадках, коли особливо важливий розширений аналіз мутацій. мутацій гена та cftr — найбільш широкий спектр мутацій гена та cftr, який ми можемо запропонувати на сьогоднішній день. Цей спектр включає аналіз 32-х мутацій гена та cftr (перелік представлений вище) плюс п’ять мутацій, важливих для Росії: del21kb, 1677delTA, 2143delT, 2184insA, L138ins.
1 мутація гена та cftr. Можливий аналіз будь мутацій з вищевказаної панелі з 16-ти мутацій. Такий аналіз є актуальним для сім’ї, в якій у когось з родичів виявлена мутація, і іншим членам сім’ї важливо визначити, чи не є вони теж носієм цієї мутації. Це також важливо для пренатальної діагностики, якщо встановлено, що ризик муковісцидозу у плода пов’язаний лише з однією мутацією, наприклад, delF508. Таке дослідження оплачується як послуга «Аналіз одного поліморфізму в гені». У разі пренатальної діагностики проводиться поєднання аналізу мутацій та cftr з непрямою ДНК-діагностикою.

ДНК-діагностика фенілкетонурії (ген PAH)

Фенілкетонурія, також як і муковісцидоз, відноситься до важких, часто зустрічається спадкових захворювань і призводить до розвитку розумової відсталості у дітей (при відсутності лікування). Причиною захворювання є мутація гена фенілаланін гідроксилази (PAH). Носійство мутацій практично не проявляється. Висока поширеність носійства мутацій в гені фенілкетонурії, а також важкі прояви цього захворювання вимагають обстеження донорів сперматозоїдів та яйцеклітин. Дослідження рекомендовано подружжю, які планують вагітність. Крім того, проведення дослідження необхідно в сімейних випадках фенілкетонурії.

ДНК-діагностика фенілкетонурії в ARTMedGroup включає аналіз 11-ти мутацій гена PAH: I65T, IVS10nt546, R261Q (R261P), R252W (R252Q, R252G), R408W, IVS12nt, R158Q, Р281L.

При необхідності, може бути проведений аналіз однієї мутації з числа перерахованих вище.

ДНК-діагностика адреногенітального синдрому (ген CYP21A2)

Адреногенітальний синдром (ВДКН — вроджена дисфункція кори наднирників) — це спадкове захворювання з надзвичайно різноманітною клінікою: від важких порушень, що призводять до смерті новонародженого, пороків розвитку зовнішніх статевих органів у дівчаток, до легких форм, що виявляються в період статевого дозрівання. Некласична форма адреногенітального синдрому проявляється непліддям та невиношуванням вагітності.

Дослідження мутацій гена 21-гідроксилази (CYP21A2), відповідального за адреногенітальний синдром, рекомендовано жінкам з гиперандрогенией надниркового генезу, безплідністю, невиношуванням вагітності, а також парам, які планують вагітність. Проведення дослідження необхідно для хворого з класичною формою адреногенітального синдрому та його батьків.

ДНК-діагностика адреногенітального синдрому в ARTMedGroup включає аналіз 11-ти мутацій гена CYP21A2: P30L; IVS2AS A/C-G, -13; 8 bp del; V281L; I172N; Q318X; R356W; P453S, а також аналіз перебудов між геном і псевдогеном.

При необхідності може бути проведений аналіз однієї мутації з числа перерахованих вище. Однак через те, що ген схильний до частих перебудов de novo (новим), при пренатальній діагностиці рекомендується аналіз повного спектру мутацій у поєднанні з непрямою ДНК-діагностикою.