Ендопротезування колінного суглоба

10-10-2019

Якщо у Вас з’явився біль у колінному суглобі, кульгавість, обмеження рухів і утруднення при ходьбі, Вам необхідно звернутися за консультацією до фахівця ортопеда-травматолога, або в спеціалізовану ортопедичну клініку, де Вас обстежують, виконають рентгенографію хворого суглоба і визначать характер наявної у Вас патології. Рекомендуємо вибрати https://koleno.com.ua/lechenie-zabolevanii/endoprotezirovanie-zamena-kolennogo-sustava/


Пам’ятайте, що самолікування і лікування у фахівців, погано орієнтованих в патології суглобів, що призводить до розвитку запущених форм артрозу колінного суглоба і вираженого порушення функції ходьби. До того ж значні відхилення в ході ведуть до розвитку захворювань хребта, кульшового та колінного суглоба другої кінцівки.

Будова колінного суглоба
Колінний суглоб другий за величиною після тазостегнового суглоба у людини. Він утворюється за допомогою суглобових поверхонь виростків стегнової кістки і суглобової поверхні великогомілкової кістки. Суглобові поверхні кісток, що утворюють колінний суглоб, покриті гіаліновим хрящем. Між суглобовими кінцями цих кісток є особливі хрящові освіти – меніски. Спереду суглоб покритий зв’язкою надколінка, ззаду і з боків суглоб захищений зв’язками і сухожиллями. Якщо ці зв’язки пошкоджені, суглоб стає хитким і ненадійним.

Зовні кістки, що беруть участь у формуванні суглоба оточені суглобової капсулою. В суглобі немає судин. Харчування хрящової тканини здійснюється більшою мірою за рахунок суглобової рідини (синовіальної).

На перший погляд руху в колінному суглобі нагадують руху в шарнірі, проте це є правдою лише частково. На додаток до згинання та розгинання, в нормальному колінному суглобі також можливе деяке обертання.

Що таке артроз колінного суглоба?
Артроз колінного суглоба або гонартроз зустрічається у кожної 5 людини на Землі, при цьому частота захворюваності серед жінок приблизно в 2 рази вище, ніж у чоловіків. Колінний суглоб знаходиться під постійним навантаженням, утримуючи вагу тіла людини і забезпечуючи великий обсяг рухів ноги. Основним фактором виникнення артрозу вважається механічний. З-за микротравматизации суглобового хряща і осьового тиску на нього в навантаженні – порушується структура хрящової поверхні, при цьому відбуваються передчасний знос суглобового хряща та подальше руйнування колінного суглоба.

Зміни при захворюванні колінного суглоба не проходять непомітно для пацієнта. Періодично з’являються болі в суглобі характеризуються невеликою інтенсивністю особливо після сну і тривалого сидіння – «стартові болі». Вже на іістадії захворювання крім «стартових болів» пацієнтів турбують болі після тривалого перебування на ногах, тривалої ходьби. При цьому пацієнт відзначає наростаюче обмеження рух в суглобі і помітну гіпотрофію м’язів, тому що при ходьбі пацієнт щадить хвору ногу через больового синдрому. У III стадії захворювання розвивається характерне викривлення ніг (Х-образне або о-образне). Деформовані колінні суглоби опухають і випинаються. Рухи в колінному суглобі різко обмежуються або втрачаються зовсім.

Ортопед-травматолог, який встановив вам діагноз, запропонує найкращий спосіб лікування в залежності від причини і стадії артрозу колінного суглоба.

Хороший ефект на ранніх стадіях захворювання дають систематичні заняття лікувальною фізкультурою, особливо плаванням, які сприяють розтягуванню капсули суглоба і покращанню її трофіки.

Якщо, незважаючи на консервативне лікування, хвороба суглоба прогресує або Ви звернулися до лікаря з вже запущеним артрозом колінного суглоба, Вам буде запропонована операція.

Ендопротезування колінного суглоба
Метою ендопротезування колінного суглоба є зменшення больового синдрому і відновлення функції суглоба. Заміна суглоба – ефективний, а часом і єдиний спосіб відновлення функції суглоба, що дозволяє значно поліпшити якість життя людини.

Під час операції уражені компоненти суглоба замінюються на ендопротез (штучний суглоб), що повторює форму здорових, виготовлений з матеріалів, максимально схожих з натуральними тканинами людини. Компоненти ендопротезу фіксуються за допомогою кісткового цементу.

Сучасна конструкція ендопротезу колінного суглоба складається з стегнового і великогомілкової компонентів. Технологія його застосування передбачає використання в якості стабілізаторів природні неушкоджені зв’язки цього суглоба. Таким чином, зберігаються природні рухи в суглобі, і знижується ризик руйнування ендопротеза. Хірург також вставляє пластикові вкладиші, які виконують функцію хряща і знижують тертя.

З урахуванням стану кісткової тканини і анатомічних особливостей коліна ендопротез підбирається в індивідуальному порядку. Якщо вражена лише одна область колінного суглоба, то можливе проведення однополюсного, або часткового, ендопротезування. При частковому ендопротезуванні штучний суглоб заміщає лише пошкоджений відділ колінного суглоба.

Штучний суглоб практично повністю моделює власний. Сучасні протези практично вічні. Встановлені всередині тіла людини вони здатні служити 15-20 років, а при зносі суглоба, його можна замінити.

Підготовка до операції
Після того, як прийнято рішення про операцію, Вам призначать день госпіталізації в Центр.

Перед операцією Вам необхідно:

  • Пройти повне клінічне дослідження (здача аналізів, консультації фахівців).

· Супутні захворювання, такі як серцево-судинні захворювання, цукровий діабет, виразкова хвороба шлунка та інші, довести до стадії ремісії (компенсації).

· Санувати вогнища хронічних захворювань: інфекції сечових і дихальних шляхів. Не повинно бути пошкоджень шкіри (садна, виразки, тріщини), при необхідності звернутися до фахівця.

· Перевірити стан зубів, при необхідності провести лікування. При видаленні зуба необхідно почекати два тижні на загоєння рани.