Динамометры

Без названия (68)

Для контролю моменту сили і вимірювання сили на різних підприємствах використовуються динамометри. Вони служать для перевірки сили стиснення або розтягування будь-яких механізмів в апаратах, машинах, верстатах. Також знаходять застосування в медицині, наприклад, кистьовий прилад для виміру сили рук людини. Сфера використання приладів визначається їх видом і призначенням.
Будь-який такий прилад, незалежно від конструктивних особливостей, працює по одному простому принципом. Він має відліковий і силовий пристрій. При здійсненні вимірювання сили відбувається деформація силового елемента. А дані про силу цієї деформації надходять на відліковий пристрій: механічні динамометры мають циферблат зі шкалою величин і стрілкою, а електронні – дисплей з цифрами.
Різновиди приладів
По конструкції і принципу роботи розрізняють наступні види:
ручний — є найпростішим пристосуванням, яке знаходить застосування в різних сферах, в тому числі в побуті. Він може бути важільним – сила діє на важіль, після чого фіксується отримане значення. Також є пружинний динамометр, в якому вплив здійснюється на пружину, яка стискається або розтягується – це залежить від того, в якому напрямку прикладається зусилля. Такий прилад здатний вимірювати силу стиснення і розтягування різних механізмів;
гідравлічний — має циліндр з рідиною, на який виявляється силовий вплив. Під тиском рідина надходить по трубці до отсчетному пристрою – дані реєструються. Такий інструмент набагато точніше ручного, однак наявність гідравліки ускладнює конструкцію і потребує обережного поводження. Найменша розгерметизація судини знижує точність;
електронний — є найбільш точним інструментом для контролю сили. Має датчики, які перетворюють сигнал, отриманий в результаті деформації, електронний – його цифрове значення виводиться на дисплей. Робота здійснюється від елементів живлення, заряду вистачає до 10 годин вимірювань. У пам’яті пристрою можна зберігати отримані дані, що помітно полегшує серійні виміри. У багатьох сучасних моделей є можливість вибору одиниць вимірювання: кг, Н, р*фунт, фунт сили.
Як вибирати
В асортименті виробників вимірювального інструменту представлені як переносні моделі, які можна використовувати в будь-якому зручному місці, так і стаціонарні. Останні являють собою так звані випробувальні стенди і застосовуються на підприємствах, в контрольних лабораторіях і т. д.
При покупці зверніть увагу на точність. Чим менше відсоток відхилень, тим точніше будуть отримані дані. Наприклад, показник може становити 0,2 – 0,5%. Також враховуйте максимально допустиме навантаження на динамометр. Вона може досягати 500 – 1000 М.